Tydzień andrzejkowy w świetlicy

Przed Nami magiczny czas w którym każdy w ramach zabawy i miłego spędzenia czasu może sobie powróżyć.
Kiedyś wierzono, że w wigilie świętego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają ludziom tajemnice. Wróżby miały charakter matrymonialny i przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt.  Istotne dla nich były także sny w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze.  Chłopcy odprawiali podobne wróżby na świętą Katarzynę – 24 listopada.

Z czasem oba te  święta połączono, a wróżby andrzejkowe zaczęto traktować z  „ przymrużeniem oka”, przekształcając dawne tradycje w zabawę.

Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza, a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.
I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda – powodzenie, kwiat – smutek, orzeł – osiągnięcie zamierzonych celów, a serce – wielką miłość.

Tydzień andrzejkowy na świetlicy to nie tylko czas zabaw i wróżb ale również okres kiedy możemy stworzyć wiele wspaniałych dekoracji. Poniżej przedstawiamy jak nasze Świetliki chętnie je wykonywały.
Data dodania: 2022-11-28 20:35:39
Data edycji: 2022-11-28 20:42:09