Tydzień andrzejkowy w świetlicy - Szkoła Podstawowa im. Ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Rąbieniu

Tydzień andrzejkowy w świetlicy

Przed Nami magiczny czas w którym każdy w ramach zabawy i miÅ‚ego spÄ™dzenia czasu może sobie powróżyć.
KiedyÅ› wierzono, że w wigilie Å›wiÄ™tego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc Å›wiÄ™tojaÅ„skÄ… wracajÄ… na ziemiÄ™ i odsÅ‚aniajÄ… ludziom tajemnice. Wróżby miaÅ‚y charakter matrymonialny i przeznaczone byÅ‚y wyÅ‚Ä…cznie dla niezamężnych dziewczÄ…t.  Istotne dla nich byÅ‚y także sny w nocy z 29 na 30 listopada, które miaÅ‚y być prorocze.  ChÅ‚opcy odprawiali podobne wróżby na Å›wiÄ™tÄ… KatarzynÄ™ – 24 listopada.

Z czasem oba te  Å›wiÄ™ta poÅ‚Ä…czono, a wróżby andrzejkowe zaczÄ™to traktować z  „ przymrużeniem oka”, przeksztaÅ‚cajÄ…c dawne tradycje w zabawÄ™.

Najbardziej rozpowszechnionÄ… wróżbÄ… byÅ‚o lanie na wodÄ™ roztopionego wosku przez ucho od klucza, a nastÄ™pnie odczytywanie ksztaÅ‚tów zastygniÄ™tego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oÅ›wietlonÄ… Å›cianÄ™.
I tak : anioÅ‚ oznaczaÅ‚ szczęście, gwiazda – powodzenie, kwiat – smutek, orzeÅ‚ – osiÄ…gniÄ™cie zamierzonych celów, a serce – wielkÄ… miÅ‚ość.

TydzieÅ„ andrzejkowy na Å›wietlicy to nie tylko czas zabaw i wróżb ale również okres kiedy możemy stworzyć wiele wspaniaÅ‚ych dekoracji. Poniżej przedstawiamy jak nasze Åšwietliki chÄ™tnie je wykonywaÅ‚y.
Data dodania: 2022-11-28 20:35:39
Data edycji: 2022-11-28 20:42:09

KÄ…cik Pedagoga

„….mówiÅ‚em nie do dzieci, a z dziećmi, mówiÅ‚em nie o tym,

czym chcÄ™ aby byÅ‚y, ale czym one chcÄ… i mogÄ… być.”