To pierwszy taki przypadek w historii!!!

To pierwszy taki przypadek w historii!

Leon Kaszuba uczeń klasy 7c Szkoły Podstawowej w Rąbieniu 07.04.2024 r. wziął udział w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – jednym z najstarszych i najbardziej wymagających konkursów przedmiotowych, który łączy w sobie elementy wiedzy z bardzo wielu, różnych przedmiotów, od historii, ekonomii, socjologii po geografię, geopolitykę, filozofię i nauki polityczne, a jednocześnie wymaga od uczestników niezwykłej erudycji, wręcz encyklopedycznej wiedzy i fotograficznej pamięci. Sami profesorowie zasiadający w komisji podkreślali, że Olimpiada jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy w Polsce. Ma również najbardziej znamienitych patronów i najliczniejszą grupę sponsorów nagród.

Olimpiada organizowana jest przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, przy wsparciu takich instytucji jak np. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich, ale organizatorzy mając na uwadze poprzednie sukcesy Leona, min. tytuł laureata Olimpiady Historycznej oraz Konkursu Wojewódzkiego z Historii, wyjątkowo wyrazili zgodę, aby nasz uczeń także wziął w nim udział. Sam konkurs cieszy się niezwykłą popularnością, czego najlepszym przykładem jest liczba uczestników – w tej edycji swoich sił próbowało aż 19 tys. uczniów z całej Polski, a co jest szczególnie istotne, licealistów głównie z klas maturalnych. Leon był jedynym uczniem ze Szkoły Podstawowej w historii całego konkursu. Do finałowej części przeszło jednak tylko 115 uczniów, z których jedynie 30 otrzymało tytuł laureata, a w tym Leon Kaszuba, który w konkursie oratorskim okazał się absolutnie bezkonkurencyjny, zajmując pierwsze (sic!) miejsce, pokonując wszystkich licealistów.

Poziom konkursu był w tym roku wyjątkowo trudny, wręcz niewyobrażalnie, a wieloaspektowy zakres tematyczny bardzo wymagający. Uczniowie musieli odpowiedzieć na niezwykle szczegółowe pytania dotyczące dziejów Unii Europejskiej. Jednak wydaje się, że dla Leona nie ma rzeczy niemożliwych. Jego niezwykła erudycja, wiedza oraz swoboda wypowiedzi wzbudziła prawdziwy podziw jury konkursu, a specjalne gratulacje złożył Leonowi sam gen. Bogusław Pacek, który był pod wrażeniem jego ogromnej dojrzałości, niezwykle rzadkiej cechy u tak bardzo młodego ucznia, który przecież jest dopiero w klasie 7. Jego występ oratorski spotkał się z tak wielkim uznaniem, że komisja konkursowa postanowiła wydać tekst przemówienia Leona w specjalnym tomie akademickim.

Nagrodą w konkursie jest przede wszystkim indeks na dowolną uczelnię w Polsce oraz przyznanie 100% z matury z Wiedzy o Społeczeństwie. Jednak wśród wielu nagród i podziękowań, które Leon otrzymał, a co chyba najbardziej niesamowite i niezwykłe w całym konkursie, to propozycja dwumiesięcznego stażu w Ministerstwie Sprawiedliwości! Dodatkowo laureaci konkursu będą mieć możliwość spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych w formie on-line.

Ponownie musimy podkreślić, że sukces ten jest wynikiem przede wszystkim ogromnej, wręcz tytanicznej pracy, wielkiej pasji, oczytania, wiedzy, ale również godnej podziwu systematyczności. Co oczywiste nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie rodzice, którzy niestrudzenie wspierają Leona i czuwają nad tym, aby mógł skupić się na osobistym rozwoju. To kolejna wspaniała przygoda intelektualna, w której Leon wziął udział, a w której poradził sobie tak mistrzowsko! Jesteśmy przekonani, że jeszcze wielokrotnie usłyszymy o Leonie, gdyż dla niego sky is the limit!

Po stokroć gratulujemy!

Data dodania: 2024-04-08 21:22:36