Kolejne sukcesy historyczne Naszych Uczniów

Non scholae, sed vitae discimus

Szkoła Podstawowa w Rąbieniu ma zaszczyt poinformować, że w tegorocznej Olimpiadzie Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne tytuł laureata uzyskali: Leon Kaszuba (7c) oraz Marek Górka (8a).

W tym roku konkurs należał do wyjątkowo trudnych, bowiem uczniowie musieli najpierw przejść eliminacje, które obejmowały zakres od historii starożytnej aż po czasy współczesne. W drugim etapie uczniowie byli zobligowani do przygotowania ustnej prezentacji, a także przeczytania wybranych lektur z listy zaproponowanej przez organizatorów Olimpiady.

Nasi uczniowie skoncentrowali się na epoce nowożytnej, przedstawiając przebieg rozbiorów Rzeczpospolitej pod koniec XVIII wieku. W ostatnim etapie nasi uczniowie musieli wykazać się wiedzą z całej epoki oraz dodatkowo przeczytać wybrane książki historyczne, a także napisać test z dziejów pieniądza na ziemiach polskich. Wybór epoki był oczywisty – okres nowożytny, a lektury obejmowały głównie czasy ostatnich Jagiellonów oraz dynastii Wazów.

Jest nam szczególnie miło poinformować, że nasi uczniowie są jedynymi uczniami z województwa łódzkiego, którzy uzyskali ten chlubny tytuł, a zatem Szkoła Podstawowa w Rąbieniu jest jedyną w województwie, która może poszczycić się olimpijczykami z dziedziny historii! Jest to dla nas powodem do szczególnej dumy.

Warto również dodać, że uczeń, który otrzymał tytuł laureata nie musi się martwić o wynik egzaminu ósmoklasisty, gdyż może wybrać szkołę średnią bez żadnych warunków wstępnych. Finał Olimpiady jak co roku odbył się w Poznaniu. Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Senat Rzeczpospolitej.

Chcielibyśmy złożyć ogromne gratulacje i wyrazy uznania dla Marka i Leona za ogromny trud, który włożyli w przygotowanie się do Olimpiady. Przeczytanie wielu lektur i artykułów, opracowanie prezentacji, a w końcu zmierzenie się z finałowym etapem przed gronem profesorów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu było ogromnym wyzwaniem, z którym nasi uczniowie poradzili sobie brawurowo. Cieszy nas również niezmiernie to, że z tak wielką pasją i zaangażowaniem podchodzą do poznawania historii, która jest strażniczką tradycji i kreatorką wyobrażenia o przeszłości. Ten fenomenalny sukces jest wynikiem przede wszystkim prawdziwej pasji historycznej, ale również wyjątkowo ciężkiej pracy, która siłą rzeczy nie jest widowiskowa, bowiem odbywa się często w zaciszu domowej biblioteki.

Tego zwycięstwa nie byłoby oczywiście, gdyby nie rodzice, codziennie dodający otuchy i wsparcia swoim dzieciom, dlatego chcielibyśmy szczególne słowa podziękowania skierować właśnie do rodziców. Markowi i Leonowi życzymy kolejnych sukcesów, gdyż Olimpiada Historyczna jest jednym z kilku konkursów, w którym wzięli udział, odnosząc tak spektakularny sukces. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie przeżyli wspaniałą intelektualną przygodę, a wspomnienia z tegorocznej Olimpiady będą dla nich inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań, w których, jesteśmy przekonani, poradzą sobie równie świetnie!

Raz jeszcze ogromnie gratulujemy!

fotorelacja: Marek Górka i Leon Kaszuba wraz prof. dr hab. Józefem Doboszem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. dr hab. Małgorzatą Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego

Data dodania: 2024-03-10 21:02:06
Data edycji: 2024-03-10 21:10:55