Get Adobe Flash player

Godziny otwarcia biblioteki w roku szlonym 2018/2019:

godz 

Uwaga! - KONKURS

Regulamin BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Regulamin KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 Zwycięzcy konkursu na plakat reklamujacy biblioteke szkolną lub zachęcajacy do czytania

1

 

 

 

„Biblioteka jest wielka przez swą gościnność, a nie przez swe rozmiary”

Rabindranath Tagore

3 2

       Biblioteka szkolna pełniąca jest pracownią służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów oraz zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły.

       Historia biblioteki szkolnej jest ściśle związana z powstaniem i rozwojem szkoły. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej to wydany w 1920 roku utwór „Słoneczko”.

       Do 2007 r. biblioteka była zlokalizowana w niewielkim pomieszczeniu za jadalnią, co utrudniało uczniom korzystanie z jej zasobów. Kiedy wybudowano halę sportową, zbiory biblioteczne zostały przeniesione do nowego, nieco bardziej przestronnego pomieszczenia w tzw. łączniku, tuż przy Izbie Patrona Szkoły.

       W bibliotece gromadzone są:

  • książki dla uczniów – podręczniki, lektury, literatura piękna, literatura popularnonaukowa,
  • książki dla nauczycieli – literatura pedagogiczna i metodyczna,
  • czasopisma,
  • kasety video, płyty CD,
  • publikacje i opracowania nauczycieli,
  • dokumenty szkoły, m.in.: Statut Szkoły, Program Wychowawczy, Szkolny Program Profilaktyki.

       Uczniowie mają wolny dostęp do półek. Biblioteka szkolna to miejsce, które nie tylko gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory. Dla wielu naszych uczniów jest to miejsce, gdzie w swobodnej atmosferze mogą znaleźć radość z czytania, często po prostu wyciszyć się i odpocząć.

       Zachęcamy do korzystania z katalogu online naszej biblioteki https://m008839.molnet.mol.pl Istnieje możliwość sprawdzenia dostępności książki, a po zalogowaniu można wybraną pozycję zarezerwować, przedłużyć termin jej wypożyczenia. W katalogu znajdziecie Państwo wszystkie książki zakupione po 2015 roku, a zbiory z wcześniejszych lat są stopniowo wprowadzane.

       Księgozbiór biblioteki jest systematycznie powiększany, z uwzględnianiem potrzeb i zainteresowań naszych czytelników. W roku szkolnym 2015/2016 wzięliśmy udział w rządowym programie „Książki naszych marzeń”, a w roku 2016/2017 w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu mieliśmy możliwość zakupu wielu książek. Dużą część naszych zbiorów stanowią dary. Dzięki temu książki, które nie są już Państwu potrzebne zyskują „drugie życie” i mogą służyć innym.

       Redagowana jest gazetka ścienna, na której pojawiają się informacje o nowościach w bibliotece, informacje o ważnych rocznicach, a także prace konkursowe dzieci. Systematycznie informujemy o stanie czytelnictwa w naszej szkole. O wydarzeniach w bibliotece można przeczytać również na strobie biblioteki na portalu społecznościowym facebook:

https://www.facebook.com/BibliotekaSPRabien

        Prawa i obowiązki czytelników określone są w regulaminie biblioteki.